(21.06.2017 v 09:56)

Státní závěrečné zkoušky posluchačů oboru V a Z se budou konat na K143 dne 27. 6. a 28. 6. 2017 od 9 hod. Podrobný časový harmonogram k nalezení zde.

K143 hledá studenty, kteří by pomohli s měřením na terénním dešťovém simulátoru - finanční ohodnocení zajištěno. Možnost také zpracování BP a DP. V případě zájmu kontaktujte Ing. Strouhala nebo Doc. Dostála.

Studenti oboru "Z" založili fotogalerii, na fotky z exkurzí a jiných akcí se lze podívat zde.

(21.06.2017 v 09:57)

SZZ (27.-28.6.2017)

Laboratorní dešťový simulátor

Zařízení laboratorního dešťového simulátoru (DS) je umístěno na Fakultě stavební ve Vodohospodářské hale v budově D. Jedná se o tryskový dešťový simulátor typu „Norton Ladder Rainfall Simulator“ s kyvnými tryskami VeeJet s pádovou výškou kapky 2,43 m a průměrem kapky 2,3 mm. Zařízení bylo zkonstruováno v roce 1999 z komponentů dodaných z USA na základě podobného dešťového simulátoru univerzity BOKU ve Vídni.
Laboratorní DS se používá k experimentálnímu měření erozních procesů na porušených půdních vzorcích, které se vyskytují v zemědělsky obdělávaných oblastech ČR. Zařízení umožňuje pro každou simulaci nastavit odlišné podmínky simulace, které se mohou lišit podélným sklonem půdního povrchu v rozmezí 0° – 8°, intenzitou simulovaného deště v rozmezí 20 – 60 mm/hod a také stavem povrchu půdního vzorku, který se buď kypří do hloubky cca 5 cm, nebo se ponechává bez úpravy, tzn. s krustou vytvořenou z předchozích simulací.

Při simulacích trvajících nejčastěji 60 minut se sleduje a zaznamenává průběh a rychlost povrchového odtoku, ze kterého se následně získává i průběh půdního smyvu, respektive celková ztráty půdy. Dalšími veličinami, které se zaznamenávají, jsou vlhkost půdního vzorku na začátku a konci simulace a kontrolní intenzity simulovaného deště po skončení měření.
Z hlediska objemu testovaných půdních vzorků se jedná o kvádr velikosti 4 x 0,9 m a hloubky 15 cm, přičemž dalších 5 cm tvoří spodní drenážní vrstva písku. Před naplněním kontejneru je půda navíc proseta přes síta s velikostí ok 20 x 20 mm, aby došlo k odstranění rostlinných zbytků a větších frakcí kameniva. Po naplnění erozního kontejneru se půdní vzorek před začátkem simulací ponechává v klidu po dobu cca 4-6 týdnů, aby došlo k rovnoměrné konsolidaci celého vzorku.