(16.10.2017 v 14:25)

K143 zve studenty na jednodenní exkurze - seznam exkurzí pro zimní semestr naleznete zde.

K143 zve studenty na zahraniční kurz s erozní tématikou, který se uskuteční 22.-26.10. na univerzitě ve Vídni

(16.10.2017 v 14:58)

Erozní kurz Vídeň BOKU (22.-26.10.2017)

Experiment "Retence vody v krajině" (25.10.2017)

Exkurze spalovna Malešice (30.10.2017)

Exkurze koupací přírodní biotop Radotín (1.11.2017)

GISday 2017 (15.11.2017)

Laboratorní dešťový simulátor

Zařízení laboratorního dešťového simulátoru (DS) je umístěno na Fakultě stavební ve Vodohospodářské hale v budově D. Jedná se o tryskový dešťový simulátor typu „Norton Ladder Rainfall Simulator“ s kyvnými tryskami VeeJet s pádovou výškou kapky 2,43 m a průměrem kapky 2,3 mm. Zařízení bylo zkonstruováno v roce 1999 z komponentů dodaných z USA na základě podobného dešťového simulátoru univerzity BOKU ve Vídni.
Laboratorní DS se používá k experimentálnímu měření erozních procesů na porušených půdních vzorcích, které se vyskytují v zemědělsky obdělávaných oblastech ČR. Zařízení umožňuje pro každou simulaci nastavit odlišné podmínky simulace, které se mohou lišit podélným sklonem půdního povrchu v rozmezí 0° – 8°, intenzitou simulovaného deště v rozmezí 20 – 60 mm/hod a také stavem povrchu půdního vzorku, který se buď kypří do hloubky cca 5 cm, nebo se ponechává bez úpravy, tzn. s krustou vytvořenou z předchozích simulací.

Při simulacích trvajících nejčastěji 60 minut se sleduje a zaznamenává průběh a rychlost povrchového odtoku, ze kterého se následně získává i průběh půdního smyvu, respektive celková ztráty půdy. Dalšími veličinami, které se zaznamenávají, jsou vlhkost půdního vzorku na začátku a konci simulace a kontrolní intenzity simulovaného deště po skončení měření.
Z hlediska objemu testovaných půdních vzorků se jedná o kvádr velikosti 4 x 0,9 m a hloubky 15 cm, přičemž dalších 5 cm tvoří spodní drenážní vrstva písku. Před naplněním kontejneru je půda navíc proseta přes síta s velikostí ok 20 x 20 mm, aby došlo k odstranění rostlinných zbytků a větších frakcí kameniva. Po naplnění erozního kontejneru se půdní vzorek před začátkem simulací ponechává v klidu po dobu cca 4-6 týdnů, aby došlo k rovnoměrné konsolidaci celého vzorku.