(12.11.2018 v 14:04)

21.11. 2018 od 14 h v B681 vás srdečně zveme na přednášku Anny Smetanové (TU Berlin) o vlivu člověka na krajinu. Na přednášku se není třeba registrovat. Pozvánka zde.

GISday 2018 se blíží! Přijďte si poslechnout přednášky o zajímavostech ze světa GIS nebo se rovnou zúčastnit školení QGIS - 14.11.2018 na Fakultě stavební.

(12.11.2018 v 14:05)

Přednáška "Land management effects on land surface processes" (21.11. 2018)

GISday 2018 (14.11.2018)

Kurz AKTION Vídeň (4.-8.11.2018)

Mobilní dešťový simulátor

Mobilní dešťový simulátor byl pořízen v roce 2011. Hlavním cílem využití dešťového simulátoru (DS) na pracovišti je verifikace parametrů erozních modelů. Především v současnosti nejpoužívanější empiricky stanovené metody pro výpočet erozní ohroženosti - Univerzální rovnice ztráty půdy (USLE) a fyzikálně založeného modelu SMODERP, který je na katedře dlouhodobě vyvíjen. Kromě povrchových procesů je pomocí DS sledováno také formování rychlé složky podpovrchového proudění.

Samotné zařízení bylo vyvinuto ve spolupráci s Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v.v.i. Základním požadavkem při návrhu konstrukce mobilního dešťového simulátoru byla především jednoduchá ovladatelnost zařízení pro jeho časté nasazení v terénu. Celý přístroj je ve složeném stavu transportován pomocí přívěsného vozíku. Mobilní simulátor byl sestaven firmou OZT Chrášťany v Rudné u Prahy.

Zařízení se skládá z nádrže na vodu o objemu 1000 litrů, rozkládacího ramene s devíti tryskami, elektrocentrály, čerpadla a řídící jednotky.

Zařízení je schopno zadešťovat plochu 10 x 2 metry rovnoměrným deštěm požadovaných a kontrolovaných parametrů (např. intenzita srážky, velikost kapky, kinetická energie, apod.)

Zařízení je využíváno pro potřeby experimentálního výzkumu v rámci projektů:

• QJ1530181 "Stanovení aktuálních hodnot ochranného účinku vegetace za účelem kvantifikace a zefektivnění protierozní ochrany zemědělské půdy v České republice" -  C faktor, který je jedním ze vstupních parametrů metody USLE
  • QJ1520265 "Vliv variability krátkodobých srážek a následného odtoku v malých povodích České republiky na hospodaření s vodou v krajině" - sledování základních odtokových charakteristik (průtoku, rychlosti proudění, tečného napětí) pro potřeby simulačního modelu SMODERP a dalších hydrologických modelů v rámci projektu
  • QI102A265 "Určení podílu erozního fosforu na eutrofizaci ohrožených útvarů stojatých povrchových vod"
  • TA02020647 "Atlas EROZE - moderní nástroj pro hodnocení erozního procesu"
  • SGS14/180/OHK1/3T/11 "Srážko-odtokové, erozní a transportní procesy - experimentální výzkum"

Aktivity na mobilním dešťovém simulátoru jsou také umožněny studentům v rámci zpracování jejich bakalářských a diplomových prací.

V případě zájmu o podrobnější informace k tomuto zařízení či zájmu o spolupráci během DP nebo BP kontaktujte Ing. Petra Kavku, Ph.D. nebo Ing. Miroslava Bauera.