(10.09.2018 v 09:40)

Vítáme studenty v novém semestru a těšíme se na spolupráci!

(10.09.2018 v 09:41)

GISday 2018 (14.11.2018)

Požárský potok

Pro řešení problematiky vzniku, transportu a ukládání splavenin v korytě vodního toku se dlouhodobě sleduje povodí Požárského potoka, které se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Rakovník. Hlavním tokem experimentálního povodí je bystřina – Požárský potok, do kterého se vlévají přítoky s charakterem bystřin a ústí do něj přítokové strže. Na hlavním toku a jeho přítocích je vybudováno několik příčných spádových objektů – přehrážek, jejichž retenční prostory zachycují splaveniny z povodí.

Od roku 2011 probíhá sledování celého povodí – hledání zdrojových oblastí vzniku splavenin, pozorování změn v korytech toků, zjišťování množství a vlastností ukládaných splavenin ve vybraných příčných spádových objektech.

Současně povodí slouží pro sledování reálných srážko-odtokových událostí a odezvy průtoku ve vazbě na atmosférické srážky. Experimentální základnu tvoří jedno stanoviště na pravém břehu Požárského potoka v blízkosti největší přehrážky, kde je osazen srážkoměr pro měření atmosférických srážek a tlaková sonda pro sledování úrovně hladiny.