CZ | EN
Katedra hydromeliorací a krajinného inženýrství

ČVUT v Praze - Fakulta stavební
Katedra hydromeliorací a krajinného inženýrství


Aktuality
(21.06.2017 v 09:56)

Státní závěrečné zkoušky posluchačů oboru V a Z se budou konat na K143 dne 27. 6. a 28. 6. 2017 od 9 hod. Podrobný časový harmonogram k nalezení zde.

K143 hledá studenty, kteří by pomohli s měřením na terénním dešťovém simulátoru - finanční ohodnocení zajištěno. Možnost také zpracování BP a DP. V případě zájmu kontaktujte Ing. Strouhala nebo Doc. Dostála.

Studenti oboru "Z" založili fotogalerii, na fotky z exkurzí a jiných akcí se lze podívat zde.


Kalendář akcí
(21.06.2017 v 09:57)

SZZ (27.-28.6.2017)

CAMARO-D: Cooperating towards Advanced MAnagement ROutines for land use impacts on the water regime in the Danube river basin

Hlavní řešitel za katedru: doc. Dr. Ing. Tomáš Dostál,
Spolupracující organizace:
Začátek řešení: 2017-01-01
Konec řešení: 2019-06-30

Projekt za katedru řeší:

MENU:

Aktualita - Seminář v Brně, 8. 6. 2017 "Jak lépe hospodařit s vodou v povodí Moravy a Dyje?"

Rádi bychom Vás pozvali na seminář na téma "Jak lépe hospodařit s vodou v povodí Moravy a Dyje?"

Seminář proběhne v Brně (Povodí Moravy, s.p., Dřevařská 11) ve čtvrtek 8. června od 9:30 do 15 hodin včetně společného oběda.
 
Účast na semináři je zdarma, pro zajištění občerstvení a doprovodných materiálů bychom potřebovali, abyste se do 25.5 závazně přihlásili na mail miroslav.bauer@fsv.cvut.cz
 
Cílem semináře je nabídnout Vám informace o dotačních titulech i jiných možnostech jak eliminovat negativní dopady našich činností na kvalitu vody i vodní režim v povodích.
Zároveň bychom Vás rádi informovali o právě zahájeném projektu CAMARO-D, který si klade za cíl navázat mezioborovou spolupráci mezi řadou zájmových skupin pro dosažení výše uvedeného cíle.
Projekt je mezinárodní, za Českou republiku je řešen ve spolupráci ČVUT v Praze a Povodí Moravy. Pilotním územím do dalších let bude povodí brněnské přehrady, ale cílem je zlepšit situaci v celém povodí Dunaje.
 
Věříme, že program semináře Vás zaujme a že Vám nabídneme užitečné informace pro Vaši praxi.
Budeme rádi, pokud nám Vy naopak poskytnete zpětnou vazbu, s čím konkrétním Vám můžeme pomoci.

Podrobné informace o programu akce jsou v přiložené PDF pozvánce, která je ke stažení zde.

Pokud nám chcete pomoci s analýzou rizik a příležitostí pro hospodaření s vodou v povodí Moravy a Dyje vyplňte prosím elektronický dotazník, který je k dispozici zde.

Těšíme se na viděnou!

 

About the project

Cooperating towards Advanced MAnagement ROutines for land use impacts on the water regime in the Danube river basin

The lack of integrated river basin management, both in terms of water resources and flood-risk, is currently one of the most crucial challenges, additionally boosted by climate change. Thus it requires advanced concerted action, particularly as the impacts of land use and vegetation cover on water regime within the Danube basin area are quite similar.

This requires a strategic policy for the implementation of an innovative transnational catchment-based “Land Use Development Plan” (LUDP) for the Danube River Basin. It shall guarantee both sustainable protection of water resources and improved flood risk prevention by fostering an advanced trans-sector and transnational cooperation of key stakeholders, initiated by the project and maintained beyond.
By means of various Pilot Actions, newly developed best practices in function-oriented sustainable land use management, considering climate change, are tested and documented. The Pilot Actions will be clustered according to their interdependences of land use and vegetation cover respectively, dealing with three different types of water resources (groundwater, torrents, rivers).
For stakeholders and decision-makers an innovative transnational guidance (GUIDR) will be developed, complemented by a tailored, application-oriented tool-kit for its operationalization in their respective working spheres. Supported by intensive stakeholder workshops and trainings, the initiation of the practical GUIDR implementation will be conducted within the pilot areas in order to mitigate the different conflicts of interest and to develop prospects for essential actions.
As LUDP demonstrates procedures for a sound water management on a transnational basis, it provides important inputs for the further development of EUSDR and other relevant policies. The cooperation of various stakeholders within CAMARO-D will serve as a blueprint for policy development and can be a model for similar cooperation processes in other thematic fields in the EU.

More information here: http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/camaro-d

Name Type Email Country
Agricultural Research and Education Center Raumberg-Gumpenstein ERDF partner renate.mayer@raumberg-gumpenstein.at Austria
Municipality of the City of Vienna Department 31 – Vienna Water ERDF partner Gerhard.kuschnig@wien.gv.at Austria
University of Ljubljana ERDF partner daniel.kozelj@fgg.uni-lj.si Slovenia
Public Water Utility JP VODOVOD-KANALIZACIJA Ljubljana ERDF partner branka.bracic.zeleznik@vo-ka.si Slovenia
National Forest Administration ERDF partner petrisor.vica@gmail.com Romania
Environmental Protection Agency Covasna ERDF partner luminita@apmcv.anpm.ro Romania
Executive Forest Agency ERDF partner albena_bobeva@iag.bg Bulgaria
Croatian Geological Survey ERDF partner jterzic@hgi-cgs.hr Croatia
Czech Technical University in Prague ERDF partner dostal@fsv.cvut.cz Czech Republic
Forest Research Institute Baden-Württemberg, Dept. Soils and Environment ERDF partner heike.puhlmann@forst.bwl.de Germany
The Jaroslav Černi Institute for the Development of Water Resources IPA partner dragana.spasic@jcerni.co.rs Serbia
Office of the Upper Austrian Federal State Government, Forest Service Associated partner Christoph.jasser@ooe.gv.at Austria
Office of the Styrian Federal State Government; Dep. 14 - Water management, resources and sustainability Associated partner rudolf.hornich@stmk.gv.at Austria
Morava River Basin, state owned enterprise Associated partner kosour@pmo.cz Czech Republic
The University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine of Bucharest - Faculty of Land Reclamation and Environmental Engineering Associated partner razvan.iteodorescu@gmail.com Romania
Styrian League for Nature Protection Associated partner g.schmiedhofer@sweb.st Austria
Water Management System Covasna Associated partner Laszlo.sandor@dao.ro Romania
Croatian Waters Associated partner darija.cupic@voda.hr Croatia
Republic of Serbia Ministry of Agriculture and Environmental protection, Water Directorate Associated partner dragana.milovanovic@minpolj.gov.rs Serbia
Bavarian State Institute of Forestry Associated partner Franz.Binder@lwf.bayern.de Germany
Herman Otto Institute ERDF partner bezegh.barbara@hoi.hu Hungary
National Meteorological Administration of Romania ERDF partner sandu@meteiromania.ro Romania
Austrian Federal Ministry of Agriculture, Forestry, Environment and Water Management