CZ | EN
Katedra hydromeliorací a krajinného inženýrství

ČVUT v Praze - Fakulta stavební
Katedra hydromeliorací a krajinného inženýrství


Novinky katedry
(19.03.2024 v 23:28)

Pro předmět "Protierozní ochrana" je k dispozici nové video:

Vodní eroze

xxx

 


Naši odborníci v médiích
(19.03.2024 v 23:40)

Členové naší katedry se mnohokrát objevili v médiích s vyjádřeními k aktuálním problémům české krajiny a zemědělství.

Rozhovory nalezenete zde.


Kalendář akcí
(19.03.2024 v 23:44)

Workshop „Globální environmentální výzvy v kompetencích stavebního inženýra - voda, krajina, energie"(5. - 6. 10. 2024)

 


Pracovní příležitosti
(25.03.2024 v 21:20)

Odborný pracovník výzkumu VÚMOP

Brigáda - správa toků

Modelovánı́ významnosti zdrojů znečištěnı́ fosforem a návrhy efektivních opatřenı́ k naplnění cílů Strategie ke snížení obsahu živin ve vodách v povodí Labe

Kód: SS03010332
Hlavní řešitel projektu: Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka v. v. i
Hlavní řešitel za katedru: Ing. Barbora Jáchymová, Ph.D.
Spolupracující organizace:
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka v. v. i
(Mgr. Pavel Rosendorf)
České vysoké učení technické v Praze
(Ing. Barbora Jáchymová, Ph.D.)
AQUATIS a.s.
(Ing. Roman Hanák)
 
Začátek řešení: 2021-03-01
Konec řešení: 2024-02-28
Cíl projektu: Cílem projektu je zpracovat, verifikovat a připravit pro návrhy efektivních opatření simulační model znečištění vod fosforem v české části mezinárodní oblasti povodí Labe. Simulační model se stane jedním z klíčových nástrojů pro naplňování cílů Strategie ke snížení obsahu živin ve vodách v mezinárodní oblasti povodí Labe přijaté v roce 2018 Mezinárodní komisí pro ochranu Labe. Výstupy simulací budou využity pro návrhy efektivních opatření ke snížení celkové zátěže vodních útvarů reaktivním fosforem a tím i ke snížení eutrofizace vnitrozemských, pobřežních a mořských vod v mezinárodním povodí Labe. Výsledky projektu budou využity pro návrhy opatření a posuzování záměrů opatření v plánech dílčích povodí podle Rámcové vodní směrnice a pro rozhodování vodoprávních úřadů a správců povodí.

Projekt za katedru řeší:

    Další řešitelé:

    Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka v. v. i
    • Mgr. Daniel Fiala
    • Ing. Jiří Picek
    • Mgr. Pavel Rosendorf
    České vysoké učení technické v Praze
    AQUATIS a.s.
    • Ing. Roman Hanák
    • Ing. Stanislav Ryšavý

    Popis projektu

    Podstatou projektu je vytvořit simulační model zatížení vod fosforem v české části povodí Labe, který bude využíván jako účinný nástroj pro návrh a simulace efektivních opatření pro snižování zátěže klíčových bilančních profilů a uzávěrových profilů vodních útvarů Labe a jeho přítoků. V rámci projektu bude vyvíjen simulační model založený na principech modelu VSTOOLS.EUTRO, vyvinutého v rámci projektu TA02020808 Nově vyvinutý model bude sloužit pro identifikaci a modelování všech vstupů znečištění vod fosforem v povodí Labe na území ČR se zahrnutím některých částí povodí na území Rakouska, Bavorska a Polska. V projektu bude provedena kompletní inventura bodových zdrojů znečištění a doplněna data o vstupech fosforu z částí obcí a vypouštění průmyslového a jiného typu. Jako bilančně významný vstup celkového fosforu bude do simulačního modelu začleněn vstup s erozí a transportem sedimentů na úrovni půdních bloků a kritických bodů vstupu do říční sítě. Pro určení významnosti zdrojů fosforu v povodí bude použit koncept eutrofizačního potenciálu, který zohledňuje emitované formy fosforu, lokalizaci zdrojů v povodí a další aspekty, jako je přítomnost vodních nádrží a retence v tocích. V druhé fázi projektu budou pro prioritní zdroje znečištění navržena opatření a s použitím modelu bude testována jejich efektivita.