CZ | EN
Katedra hydromeliorací a krajinného inženýrství

ČVUT v Praze - Fakulta stavební
Katedra hydromeliorací a krajinného inženýrství


Novinky katedry
(19.03.2024 v 23:28)

Pro předmět "Protierozní ochrana" je k dispozici nové video:

Vodní eroze

xxx

 


Naši odborníci v médiích
(19.03.2024 v 23:40)

Členové naší katedry se mnohokrát objevili v médiích s vyjádřeními k aktuálním problémům české krajiny a zemědělství.

Rozhovory nalezenete zde.


Kalendář akcí
(19.03.2024 v 23:44)

Workshop „Globální environmentální výzvy v kompetencích stavebního inženýra - voda, krajina, energie"(5. - 6. 10. 2024)

 


Pracovní příležitosti
(25.03.2024 v 21:20)

Odborný pracovník výzkumu VÚMOP

Brigáda - správa toků

GISday 2016 - přednášky

Odpoledním přednáškovým blokem nás provedou následující přednášející (17-19 hod, místnost C223):


Jan Cibulka, datový novinář Českého rozhlasu

Věnuje se získávání dat státní správy, následně je zpracovává a analyzuje pro použití v médiích. Zaměřuje se na kriminalitu, dopravu a hazard.
 
Působil jako datový novinář ve vydavatelství Economia, nyní připravuje analýzy pro Český rozhlas. Je zakládajícím členem sdružení Otevřená GeoInfrastruktura.
 
Ve své přednášce představí ty nejzajímavější ukázky práce datového oddělení za poslední měsíce.

Pavel Žemlík, manažer kartografické redakce Mapy.cz

Ve své přednášce seznámí posluchače s tvorbou routingového modelu ve společnosti Mapy.cz, pro plánování cest autem, pěšky i na kole. Přiblíží, jak je model vytvářen, udržován, a co vše jeho vývojáře v datech zajímá.
 
Nejpoužívanější mapový portál www.mapy.cz nabízí několik druhů mapových podkladů (automapa, turistická mapa, fotomapa, historické mapy), detailní plány velkých evropských měst a všech českých měst a obcí. Umožňuje vyhledávání adres a plánování tras nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Pokrývá českou síť turistických a cykloturistických tras a obsahuje nejúplnější databázi bodů zájmu (firem) na českém internetu.

Jan Böhm, digitální stratég pražské kanceláře Lékařů bez hranic

Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) jsou mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace, která poskytuje odbornou zdravotnickou pomoc lidem v ohrožení a v případě krizí.

Velmi důležitou, ale méně známou složkou práce Lékařů bez hranic jsou inovace. V přednášce se seznámíme s tím, jaké technologické inovace zapojovali Lékaři bez hranic do své práce v posledních letech. A zaměříme se na projekt Missing maps, který Lékaři bez hranic založili spolu s Červeným křížem a humanitárním týmem OpenStreetMap na konci roku 2014. Krizové mapování je nedílnou součástí práce při poskytování život zachraňující pomoci. Humanitární organizace totiž často působí v místech, která zmapovaná nejsou. Projekt Missing maps také nabízí atraktivní cestu pro dobrovolníky z celého světa, kteří se mohou do práce zapojit z pohodlí domova, zpoza svého počítače.
 
Součástí programu bude také přímo workshop mapathon, který bude probíhat od 15:00 před přednáškovým blokem. Zde se společně naučíme mapovat chybějící krizová místa - stačí si vzít notebook a myš.

Miroslav Horváth, Technical Environment Artist + R&D at Bohemia Interactive

Zálibu v otevřených krajinách v počítačových hrách a studium geoinformatiky se mu podařilo skloubit v to, co je už téměř 10 let jeho každodenním chlebem. Jako designer herních krajin pracoval na titulech jako Arma, TakeOn Helicopters nebo DayZ, dlouhou zkušenost má i s vývojem terénních databází pro vojenské simulátory pro Bohemia Interactive Simulations.
 
V současné době se věnuje výzkumu a vývoji nového herního enginu Enfusion v Bohemia Interactive.
 
Ve volném čase se věnuje vývoji vlastních terénních nástrojů jako addon pro Blender, vývoji VR aplikací a řízení vývoje nextgen leteckého simulátoru.
 
Bohemia Interactive,  je nezávislé herní vývojářské studio, založené v Praze v roce 1999. Je známé především pro mnohokrát oceněnou vojenskou střílečku Arma. V současné době si její fanoušci mohou zahrát už třetí pokračování a mimo jiné také další tituly jako Take On Helicopters, Carrier Command: Gaea Mission a Arma Tactics. Studio momentálně pracuje na vývoji DayZ (Steam Early Access), Take On Mars (Steam Early Access), Arma Mobile Ops (iOS & Android), novém Enfusion enginu a několika dalších projektech, zahrnujících hry jako Ylands a Project Argo. Více informací na www.bistudio.com.
 
Přednáška bude zahrnovat lehký úvod do problematiky vývoje herních krajin, popis dat, nástrojů a postupů, které se k tvorbě virtuálních krajin používají. Dále bude prezentován projekt využívající otevřená geo data Prahy k vizualizaci v reálném čase.

Eva Matoušková, doktorandka na Katedře geomatiky, FSv ČVUT v Praze

Na Katedře geomatiky se zabývá dálkovým průzkumem Země (DPZ), v poslední době zejména jeho využitím pro mapování archeologických památek, a dále také hyperspektrálním snímkováním.
 
Přednáška se bude týkat využití dat DPZ pro dokumentaci archeologických lokalit v severním Iráku, na které se Katedra geomatiky, FSv ČVUT v Praze podílela spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni. Jedná se o využití jak satelitních dat, tak i dat pořízených za pomoci bezpilotních prostředků (UAV). Tento výzkum byl proveden v rámci projektu MULINEM (Medieval Urban Landscape in North-eastern Mesopotamia), financovaným Grantovou agenturou ČR.