Mobilní dešťový simulátor
Mobilní dešťový simulátor byl pořízen v roce 2011. Hlavním cílem využití dešťového simulátoru (DS) na pracovišti je verifikace parametrů erozních modelů. Především v současnosti nejpoužívanější empiricky stanovené metody pro výpočet erozní ohroženosti - Univerzální rovnice ztráty půdy (USLE) a fyzikálně založeného modelu SMODERP, který je na katedře dlouhodobě vyvíjen. Kromě povrchových procesů je pomocí DS sledováno také formování rychlé složky podpovrchového proudění.
Samotné zařízení bylo vyvinuto ve spolupráci s Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v.v.i. Základním požadavkem při návrhu konstrukce mobilního dešťového simulátoru byla především jednoduchá ovladatelnost zařízení pro jeho časté nasazení v terénu. Celý přístroj je ve složeném stavu transportován pomocí přívěsného vozíku. Mobilní simulátor byl sestaven firmou OZT Chrášťany v Rudné u Prahy.
Zařízení se skládá z nádrže na vodu o objemu 1000 litrů, rozkládacího ramene s devíti tryskami, elektrocentrály, čerpadla a řídící jednotky.
Zařízení je schopno zadešťovat plochu 10 x 2 metry rovnoměrným deštěm požadovaných a kontrolovaných parametrů (např. intenzita srážky, velikost kapky, kinetická energie, apod.)
Zařízení je využíváno pro potřeby experimentálního výzkumu v rámci projektů:
-
QJ1530181 "Stanovení aktuálních hodnot ochranného účinku vegetace za účelem kvantifikace a zefektivnění protierozní ochrany zemědělské půdy v České republice" - C faktor, který je jedním ze vstupních parametrů metody USLE
-
QJ1520265 "Vliv variability krátkodobých srážek a následného odtoku v malých povodích České republiky na hospodaření s vodou v krajině" - sledování základních odtokových charakteristik (průtoku, rychlosti proudění, tečného napětí) pro potřeby simulačního modelu SMODERP a dalších hydrologických modelů v rámci projektu
-
QI102A265 "Určení podílu erozního fosforu na eutrofizaci ohrožených útvarů stojatých povrchových vod"
-
TA02020647 "Atlas EROZE - moderní nástroj pro hodnocení erozního procesu"
-
SGS14/180/OHK1/3T/11 "Srážko-odtokové, erozní a transportní procesy - experimentální výzkum"
Aktivity na mobilním dešťovém simulátoru jsou také umožněny studentům v rámci zpracování jejich bakalářských a diplomových prací.
V případě zájmu o podrobnější informace k tomuto zařízení či zájmu o spolupráci během DP nebo BP kontaktujte Ing. Petra Kavku, Ph.D. nebo Ing. Miroslava Bauera.