CZ | EN
Katedra hydromeliorací a krajinného inženýrství

ČVUT v Praze - Fakulta stavební
Katedra hydromeliorací a krajinného inženýrství


Státní závěrečné zkoušky
(18.06.2024 v 10:35)

Státní závěrečné zkoušky oboru WEE na K143 se konají dne 24.6.2024 od 9 hodin. Více informací naleznete zde.

Státní závěrečné zkoušky na K143 se konají dne 25.6.2024 od 9 hodin. Více informací naleznete zde.


Kalendář akcí
(21.05.2024 v 20:23)

Workshop
Globální environmentální výzvy v kompetencích stavebního inženýra - voda, krajina, energie 
(4. - 5. 10. 2024) REGISTRACE


Novinky katedry
(30.05.2024 v 17:10)

Účastníme se řešení výzkumného projektu TAČR, v rámci kterého budeme vyhodnocovat vliv požáru v NP České Švýcarsko na hydrologický režim.

Společně s kolegy z Biologického centra AV ČR, Geologického ústavu AV ČR a ČGS jsme byli úspěšní s návrhem projektu "Vliv lesního požáru na půdu, hydrologii a bilanci ekologicky významných prvků v kontextu přítomné vegetace". Chcete-li se na  výzkumu podílet, neváhejte kontaktovat Davida Zumra (david.zumr@cvut.cz).

 

Pro předmět "Protierozní ochrana" je k dispozici nové video:

Vodní eroze

xxx

 


Naši odborníci v médiích
(19.03.2024 v 23:40)

Členové naší katedry se mnohokrát objevili v médiích s vyjádřeními k aktuálním problémům české krajiny a zemědělství.

Rozhovory nalezenete zde.


Pracovní příležitosti
(25.03.2024 v 21:20)

Odborný pracovník výzkumu VÚMOP

Brigáda - správa toků

Soubor map erozně odtokových událostí

Soubor map je zaměřen na problematiku mapování efektu přívalových srážek pomocí metod dálkového průzkumu v souvislosti s dopady na erozní činnost zejména na zemědělské půdě. Mapy zobrazují výsledky hodnocení srážkových úhrnů pomocí kombinace meteorologického měření a radarových odrazů na příkladu dobře zmapovaných událostí z roku 2019 a mapy podrobného vyhodnocení erozních projevů z dat dálkového průzkumu Země v oblasti středního Povltaví pro období srpen-září 2019, jejich identifikaci a modelovou predikci. V rámci období posledních 5 let se jednalo o oblast a erozně odtokovou událost, jíž bylo možno zmapovat podrobněji než události běžně zachycené Monitoringem eroze a verifikovat tak standardně používané postupy monitoringu.

Cílem předkládané specializované mapy s odborným obsahem, která je prezentovaná souborem pěti map, je především poskytnout odborné i laické veřejnosti a státní správě informace o možnostech hodnocení vlivu přívalových srážek na erozní činnost pomocí dat dálkového průzkumu Země, mezi které můžeme řadit jednak obrazové informace ze satelitních, leteckých i bezpilotních nosičů, tak i přeneseně data z radarových dat z pozemních radarů využívaných pro detekci srážek. Mapy cílí na posouzení konkrétní situace mezi 16. 8. – 4.9. 2019, pro kterou jsou dobře dostupná data a na tomto příkladě cílí na posouzení možností využití dat DPZ pro identifikaci erozní činnosti, detekci a porovnání s reálně pozemně monitorovanými událostmi.

Popis výsledku

Mapový soubor je v první části zaměřen na zhodnocení situace erozně nebezpečných srážkových událostí v kontextu celé České republiky. Cílem tohoto souboru tří map je umožnit analýzu výskytu erozně nebezpečných srážek v porovnání se zastoupením orné půdy v rámci útvarů povrchových vod a uvést tuto reálnou predispozici k výskytu erozně odtokových epizod do kontextu se skutečně zachycenými událostmi Monitoringem eroze (https://me.vumop.cz/), odkázaným i na aktivitu poboček Státního pozemkového úřadu a dostupnost veřejných podnětů k záznamům do Monitoringu. Třetí mapa z uvedeného souboru pak ilustruje situaci výskytu erozně nebezpečných srážek na území České republiky a zachycených událostí v ME v předmětném období 16. 8. – 4.9. 2019. Z mapy je zřejmé i důvodné nasměrování na detailní hodnocení ve vybrané oblasti středního Povltaví, pro které byla provedena detailní analýza se závěry prezentovanými na mapách 4 a 5. Na těchto mapách je zpracované území středního Povltaví vymezené čtvercem, který je definovaný územím, na kterých jsou na leteckých ortofotomapách zachyceny projevy erozní činnosti z posuzovaného období. Tato plocha je v hrubém přiblížení vymezená ze severu Mníškem pod Brdy, z jihu Sedlcem-Prčice, ze západu Dobříší a na východě Voticemi.

Popis jednotlivých map

Mapa SS01020366-V1 / 01

Mapa zobrazuje agregovaná data po jednotlivých útvarech povrchových vod (UPOV). Na tomto měřítku ilustruje zastoupení počtů událostí zachycených v Monitoringu eroze v souvislosti se zastoupením orné půdy a také v souvislosti s výskytem nejvíce koncentrovaných tvarů návrhových srážek v rámci šestihodinových srážkových úhrnů (Kavka et al., 2023). Barevné odstupňování v legendě umožňuje rychle identifikovat oblasti s různou úrovní erozní ohroženosti a četností erozních událostí.

Mapa ke stažení zde - Mapa 01

Mapa SS01020366-V1 / 02

V mapě jsou uvedeny celkové počty událostí evidovaných v Monitoringu eroze v rámci útvarů povrchových vod (UPOV) a jejich porovnání s průměrnými ročními hodnotami R-faktoru za období 2002 – 2021 (vždy v období duben-říjen). Z mapy je zřejmé, že oblast Českomoravské vysočiny, s komplikovanou morfologií a rozsáhlými pozemky je zasažena v období posledních 20 let jak významným počtem erozně účinných srážek, tak je zde i velmi významný počet skutečně evidovaných erozních událostí v Monitoringu a dochází zde tak k synergii nepříznivých projevů klimatu i nepříznivých výchozích podmínek z hlediska náchylnosti k erozi. Protože se jedná i o oblast významných vodních zdrojů (např. povodí VN Švihov), je třeba dále celé oblasti věnovat zvýšenou pozornost při plánování v rámci společné zemědělské politiky, nebo při možných projektech komplexních pozemkových úprav a dalších nástrojů umožňujících efektivní dlouhodobou ochranu zemědělského půdního fondu i vodních zdrojů.

Mapa ke stažení zde - Mapa 02

Mapa SS01020366-V1 / 03

Mapa zobrazuje data o erozních událostech a hodnotách R-faktoru za sledované období od 16. srpna do 4. září 2021 v různých oblastech České republiky. V rámci zájmového území středního Povltaví byla v rámci případové studie pozornost věnována zejména dvěma příčinným srážkám ze dnů 20. 8. a 1. 9. 2019. 

Navazující mapy tohoto souboru map zobrazují výše uvedený výřez, který je definovaný územím, na kterých jsou na leteckých ortofotomapách zachyceny projevy erozní činnosti z posuzovaného období. Tato plocha je v hrubém přiblížení vymezená ze severu Mníškem pod Brdy, z jihu Sedlcem-Prčice, ze západu Dobříší a na východě Voticemi.

Mapa ke stažení zde - Mapa 03

Mapa SS01020366-V1 / 04

Mapa poskytuje přehled o pokryvnosti zemědělské půdy pro půdní bloky z databáze LPIS. Pokryvnost byla získána analýzou vegetačních indexů bezoblačné mozaiky satelitních snímků z družic Sentinel-2. Mapa zobrazuje třídy pokryvnosti u jednotlivých půdních bloků. Z hlediska vývoje erozních procesů jsou nejrizikovější zejména pole s žádným nebo malým pokryvem (nezapojeným porostem). V tomto stavu se v předmětném období nacházejí zejména půdní bloky ebz porostu ve stavu přípravy pro setí nebo bloky krátce po zasetí zemědělských plodin. U holých půd se jedná v tomto období zejména o pozemky určené pro pěstování řepky ozimé a dalších ozimých plodin.

Mapa ke stažení zde - Mapa 04

Mapa SS01020366-V1 / 05

Mapa zobrazuje výsledky modelu eroze, který využívá data z DPZ pro identifikaci pokryvnosti, srážkové údaje a terénní informace pro zprocesování zjednodušeného fyzikálně založeného epizodního modelu, který má za cíl predikovat místa s poškozením eroze. Mapa zároveň poskytuje informace o půdních blocích, na kterých byly z leteckých ortofotosnímků identifikovány projevy erozně-akumulačních procesů - jednalo se zejména o identifikaci viditelných vyšších forem eroze (rýhy, rýžky) a místa erozních událostí z předmětné doby, které jsou zaznamenány v Monitoringu eroze zemědělské půdy.

Mapa ke stažení zde - Mapa 05